Kütahya’da gezilecek yerleri sizler için derledik

Kütahya değince aklınıza ne geliyor? Çini ve porselenleri mi? Dünyaca ünlü Mevlevi kültürünün tarihi izleri mi? Yoksa  kaplıcaları, vadi ve yaylaları mı? Kütahya tüm bu değerlere sahip, gezilip görülesi ilimiz. Kütahya’da gezilecek yerlerden sizler için bir derleme hazırladık.

Gezinize müzeler ile başlayabilirsiniz. Kütahya Çini Müzesi ve Kütahya Arkeoloji Müzesi Kütahya’nın geçmişine ışık tutan, görmeye değer müzeler dendir.

Kütahya ülkemizdeki ünlü camilerden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Özellikle Kütahya Çinili Camii, Kütahya Ulu Camii, İshak Fakih Camii, Kütahya Kurşunlu Camii’ni gezmeden Kütahya’dan ayrılmayın.  Ayrıca  Mevlevi kültürünün  üçüncü önemli merkezi olan Dönenler Mevlevihanesi şehir merkezinde bulunuyor.Dönenler Mevlevihanesi’nin dış mimarisine ve iç dekorasyonunu mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Mistik bir atmosferin içinde keyifli bir yolculuk Dönenler Mevlevihanesi’nde sizleri bekliyor. Eğer tarihi mekanlara ilginiz varsa da  tarihi mekanların başında Kütahya Kalesi, Kütahya Saat Kulesi, Kütahya Zafertepe Anıtı, Dumlupınar Şehitliği ve Tarihi Kütahya Evleri geliyor. Ve son olarak doğal güzellikleri. Domaniç Ormanları, Porsuk Barajı, Hıdırlık, Gölcük Yaylası, Kaşalıç Tabiat Koruma Alanı, Vakıfçamlığı Tabiat Koruma Alanı, Mızık Çam Tabiat Anıtı, Altıntaş Ovası da Kütahya’da görebileceğiniz, keşfedebileceğiniz doğal güzellikler arasında. Ayrıca yine doğal güzelliklerden Frig adası, trekking severlerin uğrak yeridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir