Kütahya’da Çini

Kütahya deyince akla ilk gelen şey ” çini” olacaktır heralde…
Çini sanatının geçmişi ilk Müslüman Türk devletlerinden Karahanlılara kadar dayanmaktadır. Çini, toprağın pişirildikten sonra şekil verilip kap-kacak, tabak, vazo, sürahi vb. eşyalar üretilmesine dayalı bir el sanatıdır. ünümüzde yurdumuzun ihraç malları arasında yer alan, desen ve renk zenginliği kazanan çiniciliğimiz, bilhassa 1980′ li yıllardan itibaren önemli bir gelişme göstermiştir.

ÇİNİ DESENLERİNİN YAPILMASINDA BAŞLICA YÖNTEMLER
1)Sır Altı Tekniği
Kapların fırınlanmadan önce bezenmesine dayanan tekniğin adıdır. Bu teknik daha çok Osmanlılar tarafından tercih edilmiştir. Bu teknikte bezeme, yüksek ısıya dayanıklı boyalarla doğrudan kabın üzerine yapılır. Daha sonra üzerine sır çekilen kap, yüksek ısıda fırınlanır. Fırınlama sırasında sır saydamlaşır ve altındaki bezeme ortaya çıkar. Kobalt mavisi, yüksek ısıya en dayanıklı renk olduğu için sır altı bezemede en çok kullanılan renk olmuştur.

2)Sır Üstü Tekniği
Kapların fırınlandıktan sonra bezenmesine dayalı tekniktir.Bu teknik .özelikle Selçuklular tarafından uygulanmıştır. Genellikle saydam olmayan sırlar kullanılır. Sırın üzerine bezeme yapıldıktan sonra kap, düşük ısıda bir kez daha fırınlanır. Fırınlama sırasında desenler ısıyla yumuşayan sırın altına geçer.
3)Minai tekniği
Sır altı ve sır üstü tekniklerinin birlikte kullanılmasıdır. Bu yöntem ise daha çok İran’da yaygındır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir