Kent Tarihi Müzesi

Germiyan Sokakta bulunan Kent Müzesi Kitabesinde 1912 yılında yaptırıldığı bilinen Şapçızade ve Karaca Konakları,Belediye tarafından restore edilerek, Kültür ve Turizm Bakanlığından alınmış olan Özel Müze izni ile Kent Tarihi Müzesi adı ile halkın hizmetine açılmıştır. Dünya’da Çini Sanatının merkezi olan Kütahya’nın geleneksel ata sanatı ile ilgili  üretim aşamaları yer almaktadır.kutahya


Kent Tarihi Müzesi’nin giriş katında, tarih öncesi dönemlerden başlayarak, Roma, Frig, Hitit, Bizans,Germiyan, Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyetine ait araç-gereç, belge ve fotoğraflar sergilenmektedir.

kutahyaya-kent-tarihi-muzesi-kutahya-20100908AY339034-04

46-1280x853

kutahyaya-kent-tarihi-muzesi-kutahya-20100908AY339034-02

Birinci katı da ise Kütahya’da kaybolmaya yüz tutmuş meslek gruplarından olan bakırcı, demirci, kalaycı, keçeci, dülger, sepetçi, semerci, bıçakçı, saraç, nalbant ve kunduracı gibi meslek gurupları, bölüm bölüm ayrılmak kaydı ile mankenlerle ve fotoğraflarla canlandırılmıştır. Bu meslek gruplarına  ait aletlerin de bulunduğu orijinallerine ait dükkanlar yer almaktadır.İkinci katta ise, Kütahya’daki geleneksel ev yaşamı ve konaktaki odaların örneğin; düğün,kına,gelin, selamlık,yöresel giysiler, yatak odası, mutfak kültürü ve halı dokumacılığı gibi günlük hayat kesintilerinin sergilendiği güzel bir müze haline getirilmiştir. Kütahya’yı kültürel açıdan incelemek isteyen herkezin uğrak noktası haline gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir