Gülümser Hatun Efsanesi

Yoncalı Kütahya merkeze bağlı , tavşanlı karayolu üzeri 16 km’ de yer alan bir mahalledir.

Bu mahallede geçmişi Selçuklulara dayanan Gülümser Hatun Termal yer almaktadır.

Tarihi hikayeye göre Gülümser Hatun Selçuklu Devleti döneminde II. Alaeddin Keykubat’ın kızıdır ve bir cilt hastalığına yakalanmıştır.

 

Bu hastalık yüzünden derisi ve saçları dökülmekte vücudu günden güne kötüleşmektedir. II. Alaeddin Keykubat doktor ve hekimlerden kızının derdine deva olmalarını ister ancak başaramazlar en sonunda insan içine çıkmayan kızı babasının kendisini insanların olmadığı bir tek başına yaşaya bileceği bir yere bırakmasını ister. Durumu günden güne kötüleşen kızının isteğini kıramaz ve Gülümser Hatunu Yoncalı civarında bir yere çadır kurarak bırakır.  Bu çadırda yaşamaya başlayan Gülümser hatun her gün hasta ve tüyleri dökülmüş bir tilkinin buradaki sıcak sulara girdiğini ve gün geçtikçe de iyileştiğini izler. Gülümser Hatunda aynısını yapar ve iyileşir. Durumu babası II. Alaeddin Keykubat’a bildirir. Sultan bu olaya çok sevinir ve buraya büyükçe bir havuz yaptırır. Başka deri hastalığı çekenlerin buradan iyileşmesini sağlar.

Buradaki havuz 1233 yılında yapıldığı düşünülmektedir. Bu gün burada termal ve kaplıca otelleri mevcuttur hatta bir tanesinin adı da Gülümser Hatun Termaldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir