Çiniler Diyarı Kütahya

Kütahya, Ege bölgesinin iç batı Anadolu bölümünde bulunmaktadır. Termalleri, çinileri, porselenleri ve doğal güzellikleriyle ünlü kültürel birikime sahip, bu harika bir şehir son verilere göre 573.642 nüfusa sahiptir. Bursa, Bilecik, Eskişehir, Afyon, Uşak, Manisa ve Balıkesir ile komşudur. Geniş ormanlarla kaplı Kütahya, Gediz ve Porsuk nehrinin çıktığı, yeraltı, yerüstü suları, pınarları ile ünlü yaylaları ile DOĞAL cazibe merkezidir.Şehre ulaşım oldukça kolaydır. Karayolunu, demiryolu ya da havayolu tercih edebilirsiniz. 17. yy ünlü gezgini Evliya Çelebi’nin de doğduğu yer olan Kütahya, tarihi mekânları ve doğal güzellikleriyle dikkat çekmektedir. Kütahya gezileriniz için bazı notları size aktaralım.
-Domaniç Ebe Çamlığı Kent Orman, Aizanoi Antik Kenti, Frig Vadisi, Kütahya Kalesi, Dönenler Mevlevihanesi, Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Müzesi, Dumlupınar Şehitliği, Çinili Camii, Çini Müzesi, Kütahya Arkeoloji Müzesi, Macar evi.

Kütahya mutfağıda oldukça çesiştlidir.Ak tarhanası, Kızılcık tarhanası,hamur işleri, börek ve mantıları, cimcik, şibitli tavuk tridi, tosunumi lokum, ilebada dolması, miyane çorbası, bulgur çorbası bu çeşitlikten bazılarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir